Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

VÝVOJ A TESTING

Vývojové oddělení firmy IDIADA CZ a.s. nabízí široké portfolio služeb od designových návrhů přes koncepční návrhy až po konstrukci pro sériovou výrobu ověřenou technickými simulacemi pro zákazníky automobilového, strojírenského a spotřebního průmyslu.

Testovací centrum IDIADA CZ a.s. Mladá Boleslav nabízí široké spektrum akreditovaných a neakreditovaných zkoušek nejen v oblasti automobilového průmyslu.

SURFACING

+Vnější povrch

Surfacing oddělení se zabývá návrhy povrchu vozu, plošným modelováním a virtuální realitou. Pro svojí činnost používá software ICEM Surf a RTT Deltagen.

Design

2D skici

Prvotní ideový návrh je prezentován nejprve ve formě 2D skic, které umožní zákazníkovy zvolit základní styl designu. Digitální forma skic usnadňuje rychlou přípravu variantních řešení a zapracování připomínek zákazníka.

3D koncepční studie

Vybraný designový návrh je následně zpracován ve formě 3D digitální koncepční studie, která respektuje základní ergonomické požadavky.

Class A Surfacing

Všechny „zákazníkem viditelné“ plochy exteriéru a interiéru jsou vytvářeny výhradně pomocí software ICEM Surf. Tyto tzv. „Class A“ plochy musí vyhovět nejen nejvyšším nárokům na optickou kvalitu a co možná nejvěrněji realizovat představy designéra, ale zároveň splnit všechny technické, ergonomické a homologační požadavky. Vstupní informací jsou obvykle skeny hliněných modelů, 3D koncepční studie, designérské skici nebo CAD data.

Rychlé plochy

Pro účely FEM analýz, návrhů technických konceptů a studií proveditelnosti převádíme skeny fyzicky existujících dílů do CAD dat v krátkém čase a minimální odchylce. V případě potřeby zajistíme i digitalizaci fyzického dílu.

Virtuální realita

Pro snadnější posouzení designových návrhů, názornou demonstraci technických funkcí nebo marketingové účely připravujeme 3D dynamické fotorealistické prezentace CAD v software RTT DeltaGen.

CAD ODDĚLENÍ

+Přední část vozuOchrana chodcůKaroseriePřístr. deskaSedačkyZav. prostorVnitřní obloženíMontované dílyTech. dokumentaceProj. řízeníToleranční analýzy

CAD konstruktéři disponují bohatými zkušenostmi s vývojem plechových a plastových dílů, mechanismů a montovaných dílů a znalostí moderních technologií výroby dílů. Veškerá data a technická dokumentace jsou zpracovány v nejvyšší kvalitě, zohledňující veškeré standardy zákazníka.

Část konstrukčního oddělení CAD pracuje i na zakázkách pro strojírenský a spotřební průmysl.CAD oddělení používá software  CATIA V5, případně ICEM Surf. Samozřejmostí je používání softwaru na kontrolu dat Endcheck a Validat. Pro správu dat používá PDM systém Enovia SmarTeam.

IDIADA CZ řeší kompletní celek přední části vozů od technického doprovodu designu až po sériovou konstrukci s ohledem na snižování hmotnosti a nákladů na výrobu dílů při současné maximální ochraně chodce při střetu s vozidlem:

Ochrana chodců

Při vývoji automobilu je kladem stále větší důraz na minimalizaci následků jeho střetu s chodcem.

 IDIADA CZ proto navrhuje díly tak, aby byly schopny absorbovat náraz chodce a utlumit energii tohoto nárazu a vyhověly nejen homologačním předpisům (které stanovuje evropská asociace výrobců automobilů ACEA), ale i zákaznickým testům Euro NCAP, které slouží zákazníkům jako porovnávací vodítko při výběru vozu. Správná funkce všech komponentů je ověřována pomocí FEM výpočtových simulací, případně i fyzických zkoušek nárazu impaktoru do příslušné části vozu.

Nárazník

– Náraz nohou podle ACEA a Euro NCAP

Maska chladiče

– Náraz stehna podle ACEA a Euro NCAP

Světlomet

– Náraz stehna podle ACEA a Euro NCAP

Kapota

– Náraz dětské a dospělé hlavy podle ACEA a Euro NCAP

Blatník

– Náraz dětské a dospělé hlavy podle ACEA a Euro NCAP

Karoserie

Návrh karosářských dílů, zejména dveří a vík,
IDIADA CZ provádí s ohledem na funkci a minimalizaci hmotnosti.

Díly jsou optimalizovány s přihlédnutím k nejnovějším technologiím a využití alternativních materiálů jako např. hliník, magnesium nebo plast. Součástí návrhu dílu je ověření jeho lisovatelnosti, definice svařovacích bodů a pevnostní FEM výpočty.

Přístrojová deska

Přístrojová deska spolu se středovou konzolou tvoří nejkomplexnější vývojový celek interiéru vozu, který musí splňovat řadu požadavků na vzhled, bezpečnost, komfort a funkčnost.

Vzhled

 • Modelování vnějšího povrchu
 • Návrh technologie povrchové úpravy plastů
 • Toleranční analýzy
 • Simulace slunce

Bezpečnost

 • Zástavba airbagů
 • FEM výpočet nárazu hlavy a kolena

Komfort

 • FEM výpočty vibrací
 • Studie skřípání a drnčení (squeak, ruttle studies)

Funkčnost

 • Schránka spolujezdce a další odkládací prostory
 • Nosič přístrojové desky
 • Zástavba klimatizace, ofukovačů a vedení vzduchu
 • Zástavba elektronických komponentů

Vývoj přístrojové desky řeší IDIADA CZ, buď jako kompletní celek od návrhu konceptu až po optimalizaci po SOP, a nebo i jako jednotlivé vývojové úlohy.

Sedačky

IDIADA CZ poskytuje komplexní služby při vývoji předních a zadních sedaček od návrhu konceptu až po optimalizaci po SOP.

 • Koncept a zástavba sedačky do vozu (komfort, funkce, bezpečnost)
 • Podpora a vyhodnocení měření H-bodů
 • Návrh pěnových dílů a plastových obložení
 • Úpravy rámů a návrhy drátěných rámů zadních sedaček
 • FEM bezpečnostní analýzy
 • Fyzické testy a homologace

Zavazadlový prostor

IDIADA CZ poskytuje komplexní služby při vývoji zavazadlového prostoru jako celku, od návrhu jeho konceptu až po optimalizaci dílů po SOP.

 • Návrh obložení zavazadlového prostoru a 5. dveří
 • Kotevní systémy a sítě
 • Speciální kotvení nákladu – držáky kol, přepravní boxy, užitkové verze…
 • Flexibilní dělení zavazadlového prostoru

Vnitřní obložení

Vnitřní obložení interiéru vozu IDIADA CZ navrhuje tak, aby splňovalo regionální (Evropa, USA, Asie) bezpečnostní předpisy, ergonomické, akustické a estetické (optické i hmatové) požadavky.

 • Výplně dveří
 • Odkládací prostory
 • Stropní panely
 • Overhead moduly s příslušenstvím
 • Obložení sloupků
 • Tlumení a deformační elementy
 • Integrace airbagů a bezpečnostních pásů
 • Integrace střešních oken a brzdových světel
 • Velení vzduchu

 

Montované díly

IDIADA CZ navrhuje exteriérové a interiérové montované díly (střešní nosiče a systémy, pevné zasklení, zpětná zrcátka, víčka nádrží, nástupní a ochranné lišty, držáky kol…) včetně zajištění výroby pohledových maket nebo funkčních prototypů.

Validace dílů je prováděna prostřednictvím FEM výpočtů a fyzických zkoušek.

Technická dokumentace

Výkresová dokumentace je zpracovávána podle specifických přání zákazníka. Lze zpracovat koncepční vývojové výkresy pro první fáze vývojového procesu, výrobní výkresy jednotlivých dílů i komplexní výkresy složitých sestav.

Moderní CAD systémy umožňují úzké propojení mezi 3D daty konstruovaného dílu s jeho výkresem, čímž se dosahuje velmi efektivních výsledků při rychlé kompletaci technické dokumentace celého projektu.

Technické ilustrace a montážní návody jsou vytvářeny za použití aplikací (např. IsoDraw), které umožňují import 3D CAD modelů, díky němuž lze velmi efektivně navázat na tvorbu vlastních dílů a jejich výkresové dokumentace. IDIADA CZ zpracovává:

 • výkresy dílů
 • výkresy sestav
 • PDM listy

Projektové řízení

 Zárukou kvality vývoje produktu je zkušený tým vývojářů s dlouholetými zkušenostmi ze všech částí vozu a zkušenostmi s dodavateli dílů. Právě vývojáři firmy IDIADA CZ disponují potřebnými zkušenostmi a znalostmi vývojových procesů, znalostí nových trendů v konstrukci, znalostí technologií a materiálů.

Zkušení projektoví vedoucí pracují s týmem, který je schopen zajistit vývoj výrobku od fáze předvývoje přes konstrukci, numerické simulace až po zavedení do výroby. Projektoví vedoucí koordinují práce na jednotlivých projektech, prezentují řešení u zákazníka a v neposlední řadě sledují náklady na projektu. Samozřejmostí je, že se naši technici mimo mateřského jazyka domluví především anglicky a německy.
IDIADA CZ také poskytuje rezidentní konstruktéry, kteří jsou lokalizováni přímo na pracovišti zákazníka a spolupracují se zákazníkem a zároveň s týmem v IDIADA CZ, přinášejí zjednodušení a zrychlení toku informací.
Nedílnou součástí kvalitního vývoje je odpovídající úroveň správy dat. IDIADA CZ používá PDM systém SmarTeam, který umožňuje mimo jiné práci na společném projektu z různých lokalit, čehož hojně využívá ve všech svých pobočkách.
Pro plánování, sledování průběhu a kontrolu zakázek používá vlastní software IntraCAD, který vyvinula na základě potřeb firmy.
Hardwarové vybavení firmy IDIADA CZ je na velmi vysoké technické úrovni z hlediska provozu, komunikace i zabezpečení. Veškeré počítačové sestavy jsou integrovány do jedné sítě se sdíleným diskovým polem a zálohovacím zařízením.

Zpracováváme toleranční analýzy modulů a skupin dílů v software Mitcalc.

CAE ODDĚLENÍ

+FEM analýzy

CAE oddělení se zabývá statickými a dynamickými analýzami, NVH a crashovými úlohami, výše zmíněné úlohy zahrnují všechny oblasti vozu.

Výpočtáři řeší úlohy optimalizace tuhosti, hmotnosti, funkčnosti a ceny za použití simulačních metod. Pro zpracování a vyhodnocení výpočtů používájí software: Ansa, HyperMesh, MSC Nastran, Abaqus, PamCrash, MSC Adams, Animator, Meta, HyperWorks, PamView.

FEM analýzy

Výpočty metodou konečných prvků jsou nedílnou součástí vývoje moderních produktů nejen v automobilovém průmyslu.

S FEM výpočty má IDIADA CZ mnohaleté zkušenosti a opírá se o know-how celé skupiny IDIADA, která provádí široké spektrum fyzických zkoušek. Díky tomu, že s výsledky fyzických testů můžeme porovnávat vlastní výpočty, máme řadu našich výpočtových modelů plně validovaných.

příprava FE modelů: Ansa, HyperMesh
statické, teplotní a dynamické výpočty: MSC Nastran, Abaqus
crashové výpočty: Abaqus, PamCrash
dynamické výpočty mechanismů: MSC Adams
vyhodnocení výpočtů: Animato, Meta, HyperWorks, PamView

TESTOVACÍ ODDĚLENÍ

+AktivityKe stažení

Testovací centrum IDIADA CZ Mladá Boleslav nabízí široké spektrum akreditovaných a neakreditovaných zkoušek nejen v oblasti automobilového průmyslu.

Testovací centrum IDIADA CZ bylo založeno v roce 2018. Know-how zkušebny se opírá o mnohaleté zkušenosti laboratoří skupiny IDIADA zejména ve Španělsku a Německu. Oddělení testování úzce spolupracuje na komplexních vývojových projektech s odděleními CAD a CAE. Laboratoř je akreditovaná pro klimatické, solární a vibrační zkoušky a je certifikovaná pro práci s prototypy.

Hlavní aktivity testovacího centra:

 • teplotní a klimatické zkoušky
 • solární zkoušky
 • vibrační and vibračně-klimatické zkoušky
 • funkční, misuse a únavové zkoušky
 • fotogrametrie
 • 3D skenování s laserovým ramenem
 • elektrické, tlakové, leakage a materiálové zkoušky
 • vývoj a výroba měřících a testovacích přípravků
 • vývoj nových testovacích metod a procedur
 • testování a měření u zákazníka

JINÉ SLUŽBY

+ValidaceBenchmarkVýzkumIT podporaŠkolení

IDIADA CZ a.s. dále zajišťuje následující služby:

 • Benchmark v oblasti automobilového průmyslu
 • Výzkumné projekty, grantové projekty
 • Software – technická a odborná podpora včetně školení CATIA konstruktérů

IDIADA CZ je pro své zákazníky jedinečná tím, že vývoj výrobku je podpořen reálnými zkouškami, což významně napomáhá validaci výpočtů a optimalizaci modulů z pohledu funkčnosti, hmotnosti a životnosti. Naše testovací kapacita ve Španělsku je nabízena díky vhodným klimatickým podmínkám téměř po celý rok.

Více informací na www.idiada.com

 

Vzhledem k tomu, že se IDIADA CZ důkladně zabývá benchmarkem v oblasti automobilového průmyslu, dokážeme tak porovnat jízdní vlastnosti, určit oblasti zlepšení či zdokonalení, nebo ve fázi předvývoje pro studii proveditelnosti určit technické standardy, kvalitu a výkon u budoucího vozu.

Nástroje pro standardní měření pomohou našim zákazníkům optimalizovat provedení komponentů, modulů nebo kompletních aut.

IDIADA CZ je společností, která se významně podílí na řešení výzkumných projektů. Výzkumné projekty jsou firmou IDIADA CZ jednak přímo organizovány a současně se i podílí na řešení výzkumných projektů jiných společností.

Výzkumné projekty jsou určeny především pro budování vlastního know-how v širokém spektru výzkumných témat a jsou rovněž řešeny pro zákazníky.

IDIADA CZ má značnou znalost a zkušenost v získávání grantových projektů, které jsou řešeny s finanční podporou státu.

IDIADA CZ spolupracuje v oblasti výzkumu s univerzitami a dalšími výzkumnými institucemi.

Na základě našich dlouholetých zkušeností s používáním různých typů softwaru jsme schopni nabídnout kompletní servis pro CAx praciviště počínaje doporučením správné konfigurace, vhodného hardware, jejich následnou dodávkou, instalací, školením a končící poprodejní podporou.V oblasti IT provádí IDIADA CZ následující služby:

Technická podpora:

 • Systémová podpora
 • Hot-line podpora
 • Technické konzultace
 • Programování maker pro CATIA V5
 • Programování pro PDM systém SmarTeam
 • Upgrady operačních systémů a CATIA aplikací
 • Implementace a podpora SW DAXware (ISDN/ODETTE)
 • Převod dat (CATIA, STEP, IGES)
 • Tisk rozsáhlých a rozměrných dokumentů
Bezpečnost a sítě:

 • Připojení na Internet – konfigurace a správa firewallu
 • Poštovní server – konfigurace a správa
 • VPN (Virtual Private Network)
 • Zabezpečený přenos dat
 • Vzdálená administrace systému UNIX, Linux, Windows
 • Zálohování dat – kompletní rozbor a návrh řešení
 • Programování na zakázku v různých jazycích

Školení najdete na našich SIMULIA stránkách.