Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

IDIADA a COMTES pořádali společný workshop

Scomtes_workshop_0-e1493212731960.jpgpolečnost IDIADA CZ a.s. a COMTES FHT a.s. pořádali  workshop na téma „Lomová mechanika v praxi“.  O akci byl takový zájem, že někteří zájemci museli být z kapacitních důvodů odmítnuti, za což se ještě jednou omlouváme! Dobrá zpráva však je, že se obě společnosti dohodli seminář v blízké  budoucnosti zopakovat a co víc,  rádi bychom navázali dalšími semináři na související témata.

A jak to všechno probíhalo? Po příjezdu hostů a krátkému občerstvení proběhla kontrola dostupnosti licencí Abaqus pro všechny účastníky, kterých bylo nakonec téměř 20 a workshop mohl začít. Na úvod si vzal slovo výkonný ředitel společnosti COMTES pan Ing. Michal Zemko, Ph.D. aby přivítal všechny účastníky, seznámil je s historií společnosti a představil vize a cíle do budoucna. Následovala první přednáška, které se ujal Ing. Antonín Prantl CSc., který je vedoucím oddělení počítačového modelování v téže společnosti. Ve své prezentaci představil základní principy lomové mechaniky a zabýval se pojmy jakou jsou faktor intenzity K, lomová houževnatost nebo elasto-plastická lomová mechanika. Po krátké přestávce jsme se zaměřili na lomovou mechaniku z pohledu experimentátora. Slova se ujal Ing. Pavel Konopík, Ph.D., vedoucí oddělení mechanické zkoušení a termo-fyzikální měření. ve svém příspěvku se věnoval různým druhům mechanických zkoušek materiálů a vlastním zkušenostem z těchto zkoušek.

Následovala praktická část workshopu. Připraveny byly dva praktické úkoly na lomovou mechaniku v programu Abaqus 2017 a porovnání výsledků s následným experimentem. K tomuto účelu byli účastnici rozděleni do dvou skupin, přičemž jedna počítala v Abaqusu a druhá byla svědkem šíření trhliny v přímém přenosu. Součástí byla i prohlídka zkušeben, která účastníkům zabrala více než hodinu, bylo se totiž na co dívat! V závěru následovalo porovnání dosažených výsledku z měření s výpočty v Abaqusu a rozdělení cen vítězům. První místo obsadil tým VUT Brno, stříbrný skončil tým VZLÚ a třetí místo bere pan Petr Friedl ze společnosti ŠKODA JS. Ještě jednou gratulujeme všem a těšíme se na další akci – Setkání uživatelů SIMULIA, plánované na 2.- 3. 10. 2017, podrobnosti již brzy na našem webu.

V této galerii žádné snímky